World Junior Championships

Strbske Pleso (SVK)
29.01.2000

Sprint
 Women

Rk Name YOB NAT   Time Qual.  Rk Qual
 1 MANNINEN Pirjo  1981  FIN  FINAL A  4:21.9  7
 2 STCHASTLIVAIA Ekaterina  1980  RUS  FINAL A  4:16.7  1
 3 KELDER Cristina  1981  ITA  FINAL A  4:20.9  5
 4 KARVONEN Niina  1980  FIN  FINAL A  4:33.6  29
 5 KLEINE Verena  1982  GER  FINAL B  4:20.5  4
 6 RIGONI Sara  1980  ITA  FINAL B  4:21.8  6
 7 QUINN Rebecca  1980  USA  FINAL B  4:26.6  15
 8 SKOFTERUD Vibeke W  1980  NOR  FINAL B  4:27.5  17
 9 ANDERSSON Lina  1981  SWE     4:25.5  9
 10 FESSEL Nicole  1983  GER     4:26.1  13
 11 GREGORIN Teja  1980  SLO     4:26.2  14
 12 CARLSEN Siri Mette  1981  NOR     4:27.9  18
 13 SMITH Aubrey  1980  USA     4:25.9  11
 14 SOLUM Magni  1982  NOR     4:28.3  20
 15 ROSA Anna  1980  ITA     4:29.4  22
 16 ENQVIST Sara  1980  SWE     4:30.1  24
 17 CAMENISCH Karin  1980  SUI     4:19.5  2
 18 BÍHLER Stefanie  1981  GER     4:22.0  8
 19 RANDALL Kikkan  1982  USA     4:25.6  10
 20 ORAM SCHWARTZ Melissa  1980  USA     4:26.0  12
 21 BJÍRGEN Marit  1980  NOR     4:26.6  15
 22 CRUSIUS-HASLER Alexandra  1980  LIE     4:28.0  19
 23 ANDRE Manon  1982  FRA     4:30.6  26
 24 LOPATINA Viktoria  1981  BLR     4:20.0  3
 25 VASILJONOK Olga  1980  BLR     4:29.3  21
 26 MUSTAJAERVI Soile  1980  FIN     4:29.5  23
 27 WHITTEN Tara  1980  CAN     4:30.3  25
 28 JANOUSKOVA Lucie  1981  CZE     4:31.8  27
 29 JAKIMCHUK Vita  1980  UKR     4:33.3  28
 30 OLEKSIUK Magdalena  1981  POL     4:33.6  29
 31 CRITCHLEY Claire  1981  CAN     4:33.7  31
 32 KUNZ Nicole  1982  SUI     4:33.8  32
 33 VINA Emilie  1982  FRA  NOT Qual.  4:34.5  
 34 ALEXJUTINA Evgenia  1981  RUS  NOT Qual.  4:34.6  
 35 TERENTJEVA Irina  1984  LTU  NOT Qual.    
 36 STROEMSTEDT Anna Karin  1981  SWE  NOT Qual.  4:35.0  
 37 FUKUDA Nobuko  1980  JPN  NOT Qual.  4:35.0  
 38 TICHOTOVA Tereza  1980  CZE  NOT Qual.  4:35.8  
 39 GREDIG Sandra  1981  SUI  NOT Qual.  4:35.9  
 40 VRABCOVA Jitka  1981  CZE  NOT Qual.  4:36.2  
 41 KOWALCZYK Justyna  1983  POL  NOT Qual.  4:36.5  
 42 BROCARD Sara  1981  ITA  NOT Qual.  4:37.1  
 43 BRUDNY Alicja  1980  POL  NOT Qual.  4:38.3  
 44 SABIRZIANOVA Diliara  1981  RUS  NOT Qual.  4:38.8  
 45 ISHIDA Masako  1980  JPN  NOT Qual.  4:40.3  
 46 RYBINSKAJA Tatiana  1980  KAZ  NOT Qual.  4:40.7  
 47 HUDRY Sabine  1981  FRA  NOT Qual.  4:42.1  
 48 GYORGY Monika  1982  ROU  NOT Qual.  4:42.8  
 49 SUCHTOVA Jana  1982  SVK  NOT Qual.  4:44.0  
 50 PASTRNAKOVA Anna  1980  SVK  NOT Qual.  4:45.1  
 51 KVASHNINA Jevgeniya  1984  KAZ  NOT Qual.  4:45.5  
 52 MICHALKOVA Lenka  1981  CZE  NOT Qual.  4:45.7  
 53 MALETS LISOGOR Marina  1983  UKR  NOT Qual.    
 54 STAROSTINA Daria  1981  KAZ  NOT Qual.  4:47.2  
 55 BRIEDOVA Linda  1981  SVK  NOT Qual.  4:47.8  
 56 ZAVALIJ Tatjana  1981  UKR  NOT Qual.  4:48.8  
 57 ZEHENTNER Karin  1981  AUT  NOT Qual.  4:48.8  
 58 SANNIKOVA Alena  1980  BLR  NOT Qual.  4:50.2  
 59 MANNIMA Tatjana  1980  EST  NOT Qual.  4:54.7  
 60 TANAKA Shizuka  1980  JPN  NOT Qual.  4:55.1  
 61 RYSOVA Helena  1981  SVK  NOT Qual.  4:58.0  
 62 SHESTAK Valentina  1983  UKR  NOT Qual.  4:58.4  
 63 CALDER Katherine  1980  AUS  NOT Qual.  5:06.0  
 64 DOWLING Christie  1981  AUS  NOT Qual.  5:07.5  
 65 STIPANICIC Andrijana  1981  CRO  NOT Qual.  5:08.3  
 66 SREDNIAWA Eliza  1980  POL  NOT Qual.

 5:18.9