AUT BLR CAN CAN CZE EST FIN FRA GER ITA JPN
NOR POL RUS SLO SVK SUI SWE USA

Nationalmannschaften 2020/ 2021

NATION MANNSCHAFT Jg MANNSCHAFT Jg MANNSCHAFT Jg
AUT Nationalmanschaft B - Kader C - Kader
Trainer Christoph Eugen / Christoph Bieler / Jochen Strobl Wilhelm Denifl / Thomas Baumann Günther Chromecek / Georg Riedlsperger
  Martin Fritz 1994 Fabian Hafner 2001 Sebastian Brandner 2002
Lukas Greiderer 1993 Florian Kolb 2001 Samuel Lev 2003
Bernhard Gruber

1982

Samuel Mraz 1998 Stefan Peer 2002
Lukas Klapfer  1985 Fabio Obermeyr 2000 Nicolas Pfandl 2003
Franz-Josef Rehrl 1993 Marc Luis Rainer 1999 Nico Rathgeb 2003
Mario Seidl 1992 Severin Reiter 2004 Paul Walcher 2005
A - Kader (Bernhard Aicher) Stefan Rettenegger 2002 Eva Hubinger 1993
Manuel Einkemmer 2001 Thomas Rettenegger 2000 Laura Pletz 2005
Thomas Jöbstl 1995 Max Teeling 1999 Anja Rathgeb 2005
Johannes Lamparter 2001 Dominik Terzer 1999 Annalena Slamik  2003
Philip Orter 1994 Sigrun Kleinrath 2004    
Lisa Hirner 2003        
CHN Herren Junioren  
Trainer      
   

 

 

 

   
CAN Senior Team Junior Development Team  
Trainer      
   

 

       
CZE Reprezentační družstvo A Reprezentační družstvo Junior Reprezentační družstvo (Ženy)
Trainer Marek Sablatura / Vladimir Smid / Robert Mateja Martin Zeman Patrik Chlum
 
Lukas Danek 1997 Lukas Kohlberger 2002    
Ondrej Pazout 1998 Petr Šablatura 2001    
Tomas Portyk 1995 Jan Simek 2003    
Jan Vytral

1998

       
EST A - Koondis B - Koondis Naiste B- koondis
Trainer Andrus Ilves / Anatoli Smigun Tambet Pikkor Tambet Pikkor
  Kristjan Ilves 1996 Markkus Alter 2002 Annemrii Bendi 2001
    Andreas Ilves 2000 Triinu Hausenberg 2002
    Ivo-Niklas Hermanson 2000    
    Robert Lee 2001    
FIN Maajoukkue Hopeasompa-ryhmä Tytöt Projekti 2026
Trainer Petter Kukkonen / Falko Krismayr Antti Kuisma / Jouni Kaitainen Lasse Moilanen
  Ilkka Herola 1995 Valtteri Holopainen   Julia Äkiä  
Eero Hirvonen 1996 Vuokko Hyvärinen   Selina Kähkönen  
Wille Karhumaa 2000 Eeli Keränen   Minja Korhonen  
Arttu Mäkiaho  1997 Jere Kukkonen   Nonna Laitinen  
Leevi Mutru 1995 Anna Kerko   Hertta Luoma 2004
Perttu Reponen

2002

Eemeli Kurttila   Annamaija Oinas 2003
Haastajaryhmä / Nuorten Maajoukkue Juho Ojala   Alva Thors 2005
Antti Kuisma / Jouni Kaitainen Peter Räisänen      
Atte Kettunen 2001 Elli Seppänen 2005    
Jesse Pääkkönen 1999 Erno Tietäväinen 2005    
Olli Samela 1994 Elsa Thors      
Rasmus Ähtävä 2001        
Herman Happonen 2004        
Timi Heiskanen 2002        
Waltteri Karhumaa 2001        
Otto Niittykoski 2001        
Arsi Tietäväinen 2004        
FRA Equipe de France A Equipe de France B Equipe National  Jeunes
Trainer Alex Mougin    
  Antoine Gerard 1995 Baud, Matteo 2002 Nils Gouy 2001
Laurent Muhlethaler 1997 Gael Blondeau 2000 Heinis, Marco 2004
    Mael Tyrode 2000 Tom Michaud 2001
    Edgar Vallet 2000 Tom Rochat 2003
    Brocard, Lena 2000    
GER Lehrgangsgruppe Ia Lehrgangsgruppe Ib Lehrgangsgruppe IIa
Trainer Hermann Weinbuch / Heinz Kuttin / Kai Bracht Constantin Kreiselmeyer / Björn Kircheisen / Florian Aichinger Frank Erlbeck / Thomas Krause
  Manuel Faißt - OK 1993 Christian Frank - NK1 2001 Jan Andersen - NK1 2002
Eric Frenzel - OK

1988

Martin Hahn - PK

1997

David Brückl - NK1 2003
Vinzenz Geiger - OK 1997 Simon Hüttel - PK 1999 Hannes Gehring - NK1 2003
Fabian Rießle - OK

1990

Tim Kopp - PK 1999 Jakob Fischer- NK1 2001
Johannes Rydzek - OK

1991

Luis Lehnert - PK 2000 Lenard Kersting- NK1 2002
Jakob Lange - PK 1995 David Mach - PK 2000 Simon Mach - NK1 2002
Julian Schmid - PK 1999 Jonas Maier -PK 1999 Pirmin Maier- NK1 2002
Terence Weber - PK

1996

Justin Moczarski - PK 1997 Pepe Schula - NK1 2003
Klaus Edelmann / Rico Reichenberger Maximilian Pfordte - PK 1998 Tristan Sommerfeldt - NK1 2004
Maria Gerboth 2002 Nick Siegemund - PK 2000    
Emilia Görlich 2003 Wendelin Thannheimer - PK 1999    
Cindy Haasch 2004 Förderkader Förderkader
Sophia Maurus 2001 Uhrmann, Aaron

1999

Stütz, Finn 2001
Jenny Nowak 2002        
ITA Squadra A Squadra B / C/
Squadra Interesse Nazionale
Gruppo Femminile
Trainer Danny Winkelmann / Ivan Lunradi / Pietro Frigo Andrea Bezzi Ivo Pertile / Francesco Benetti
  Raffaele Buzzi - A 1995 Iacopo Bortolas - B

2003

Daniela Dejori - A 2002
Samuel Costa - A

1994

Domenico Mariotti -B 2001 Veronica Gianmoena - A 1995
Aaron Kostner - A 1999 Stefano Radovan - B 2003 Annika Sieff - A 2003
Alessandro Pittin - A

1990

Manuel Facchini - C 2002 Greta Pinzani - C 2005
    Luca Libener - SIN 2005 Martina Zanitzer - C 2005
Giulio Bezzi - Gruppo Osservati 1999 Manuel Senoner - SIN 2006 Camilla Comazzi - SIN 2006
    Bryan Venturini - SIN 2006 Asia Marcato - SIN 2003
        Lena Prinoth - SIN 2003
JPN Nationalteam A / U23   Damen
Trainer Takanori Kono /  Takashi Kitamura Tomoki Sato Kazuyoshi Yamada
  Yoshihiro Kimura 1998 Shogo Azegami 2001 Sana Azegami 2001
Sakutaro Kobayashi 2000 Taiki Chiba 2003 Haruka Kasai 2004
Hideaki Nagai

1983

Yuki Chiba 2001 Yuna Kasai 2004
Akito Watabe

1988

Kodai Kimura 2001 Ayane Miyazaki 2002
Yoshito Watabe 1991 Takuya Nakazawa 2003 Yura Murakami 2000
Sora Yachi 2000 Yuro Nishikata 2003 Anju Nakamura 2000
Go Yamamoto 1995 Taiga Onozawa 2004 Ami Sawaya 1999
Ryota Yamamoto 1997 Yuya Yamamoto 2001 Yuzuki Shimizu 2001
KAZ Herren   Damen
Trainer      
 
           
KOR Herren    
Trainer      
 
           
NOR Elite-Landslaget Utviklings-Landslaget Kvinner
Trainer Peder Sandell / Tom Hilde    
  Espen Andersen 1993 Lars Buraas 1995 Mari Leinan Lund - Elite 1999
Espen Björnstad 1993 Kapser Moen Flatla 1999 Marte Leinan Lund - Elite 2001
Jörgen Graabak 1991 Simen Kvarstad 2000 Gyda Westvold Hansen - Elite 2002
Magnus Krog 1987 Leif Näsvold 1998 Ida Marie Hagen - U 2000
Jarl Magnus Riiber 1997 Sebastian Östvold 2002 Mille Marie Hagen - U 2002
Einar Oftebro 1998 Emil Ottesen 2001 Oda Leiraamo - U 2003
Jens Oftebro 2000 Harald Riiber 1996 Hanna Midtsundstad - U 1999
    Jacob Eiksund Säthre 1999 Nora Midtsundstad - U 2003
    Lars Ivar Skarset 1998 Thea Öihaugen - U 2001
    Aleksander Skoglund 1999 Mathilde Oustad - U 2004
    Andreas Skoglund 2001    
    Marius Solvik 2001    
    Simen Tiller 1995    
POL Kadra A Kadra Mlodziezowa  
Trainer Betreuung durch CZE Tomislaw Tajner  
  Szczepan Kupczak 1992 Maciej Gasenica-Ciaptak 2002    
    Mateusz Jarosz 2002    
    Bartolmiej Klimowski 2002    
    Piotr Kudzia 2000    
    Andrzej Szczechowicz 2000    
    Adam Skupien 2002    
RUS Nationalmannschaft - Herren Nationalmannschaft - Junioren Reserve
Trainer Anton Kalinitschenko / Konstantin Voronin Sergej Smirnov  
  Konstantin Abramov 1997 Jegor Gerchu 2004 Denis Agunov 2000
Vjatscheslav Barkov 1992 Anton Jefanov 2001 Kirill Akulin 2005
Timofej Borisov 1993 David Ibragimov 2003 Kirill Averjanov 2002
Artjom Galunin 1999 Artur Khinstdinov 2002 Maksim Kipin 1994
Dmitri Gelvig 1998 Danil Kurotschkin 2004 Nikita Kirillov 2003
Vitali Ivanov 1998 Maksim Lavrukhin 2002 Aleksandr Kolganov 1999
Ernest Jachin 1991 Vladimir Malov 2002 Andrej Kostjanetz 2003
Samir Mastiev 1993 Roman Sidorov 2001 Ernest Nadymov 2001
Aleksandr Milanin 2000 Vladimir Strugevitsch 2001 Aleksandr Ovsiannikov 1996
Aleksandr Pashajev 1997 Edurad Zhirnov 2001    
Ivan Pronin 1998        
Vitalij Sharshavin 2000        
RUS Nationalmannschaft - Frauen Nationalmannschaft - Juniorinnen Reserve
Trainer Denis Tishagin  Juri Kononykhin Nijaz Nabejev  
  Svetlana Gladikova 1992 Anna Aleksandrova 2001 Olga Aristova 2002
Aleksandra Glazunova 2000 Diana Fjodorova 2004 Ksenia Karamysheva 2005
Anastasija Gontscharova 1999 Shanna Karamysheva 2003    
Marija Jakovleva 1999 Valerija Koljasnikova 2003    
Darja Lebedeva 2000 Marija Kuzmina 2005    
Stefanija Nadymova 1994 Vitalija Milovanova 2004    
Glafira Noskova 2000  Elena Silantjeva 2002    
Larissa Skrjabina 1999 Aleksandra Tichobovitsch 2003    
Jekaterina Tichonova 1998 Elizaveta Udinzova 2004    
    Tschulpan Valijeva 2001    
SLO Reprezentanca A Reprezentanca B
Mladinska Reprezentanca
Zenska  Reprezentanca
Trainer Goran Janus Anze Obreza / Gasper Berlot  
  Rok Jelen 2000 Gasper Brecl 1999 Silva Verbic 2002
Vid Vrhovnik 1999 Ozbej Jelen 2000 Ema Volavsek 2002
    Matic Hladnik 2003    
    Uros Vrbek 2003    
SUI A - Kader B - Kader C - Kader
Trainer      
  -   -   Müller, Pascal 2001
UKR Nationalmannschaft Junioren Jugend - Reserve
Trainer Mykola Kozlov / Ruslan Balanda Mykola Kozlov / Petro Henyk Mykola Kozlov / Petro Henyk
  Vitali Hrebenjuk 2001 Valentin Jaschtschuk 2002 Bogdan Hetman 2007
Dmitro Mazurtschuk 1999 Artem Kuzevitsch 2003 Vladislav Dvoretzkij 2007
Viktor Pasychnik 1992 Andrij Piliptschuk 2002 Mykola Savtschin 2003
Ivan Piliptschuk 2001 Maksim Prokopjuk 2005 Oleksandr Shovkopljas 2006
Oleksandr Shumbarets 2001 Vasil Savtschin 2003 Shanna Glukhova 2007
    Ruslan Shumanskij 2005 Oksana Grushitzka 2007
USA Men National Team Men Junior National Team Women National Team
Trainer Nick Hendrickson / Chris Gibertson   Tomas Matura
  Grant Andrews

1999

Carter Brubaker 2003 Tess Arnone 2003
Taylor Fletcher

1998

Tate Frantz 2005 Alexa Brabec 2004
Jasper Good 1990 Bennett Gamber 2001 Tara Geraghty-Moats 1993
Ben Loomis

1996

Gunnar Gilbertson 2003 Annika Malacinski 2001
Niklas Malacinski 2003 Beckett Ledger 2000  Women Junior National Team
Stephen Schumann 2000 Evan Nichols 2003 Aspen Bennett-Manke  
Jared Shumate

1997

Aiden Ripp 2000 Charlotte Ripp  
    Zach Selzman 2004